Mój akt internowania prawdopodobnie był wystawiony przed końcem 1980 roku. Pośrednim dowodem jest to że w styczniu 1981 roku zmieniłem adres zameldowania.Akt internowania został wystawiony na adres z 1980 roku. Planowane miejsce internowania było zmieniane trzy krotnie. Pierwsze miejsce internowania przewidziane to ZK Nowa Huta – Ruszcza, następnie ZK Wiśnicz Nowy, a w konsekwencji wylądowałem ZK Załęże pod Rzeszowem. W dniu 13 grudnia przebywałem na trzydniowej wycieczce w Czechosłowacji dlatego nie zostałem zabrany w tę czarną noc. Żona była wtedy w domu sama. Można sobie wyobrazić co musiała przeżyć. Przez całą noc dobijali się do drzwi i próbowali uzgadniać ze swoimi zwierzchnikami gdzie naprawdę się znajduję. Po powrocie do kraju ukrywałem się korzystając z pomocy przyjaciół. Zostałem internowany 6 stycznia 1982 roku. Sam nakaz internowania został mi doręczony 9 lutego 82 r już w czasie internowania.
Miesięczne archiwum: Luty 2010
Dokumenty dotyczące internowania.
Poniżej publikuję dokumenty związane z internowaniem. Zapewne niektóre osoby odwiedzające stronę nigdy nie miały okazji zobaczyć tych dokumentów. Jednym z najciekawszych i zarazem unikatowych jest dokument SB pochodzący z 13 października 1980 r. Jest lista osób przeznaczonych do zatrzymania-internowania. Akcja ta była przygotowana pod krypt.”TYGIEL”. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie było to w kilka tygodni po podpisaniu umowy w Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu. Jakość tego dokumentu nie jest najlepsza ale jest to kolejna kopia.
[imagebrowser id=4]
Wiśnicz 30.01.2010r. III zjazd internowanych.
[nggallery id=2]
Wiśnicz 24.01.2009r.II zjazd internowanych.
[nggallery id=1]
30 rocznica coraz bliżej…
Zbliżająca się 30 rocznica powstania Solidarności jest powodem uruchomienia tej strony.
Wiele zdarzeń z tamtych lat jest nieznanych, przemilczanych lub zakłamanych.
Z pośród grona ludzi zaangażowanych w walkę o godność człowieka oraz o Wolną i Niepodległą Ojczyznę coraz więcej odchodzi na wieczną wartę. Wraz z Nimi ginie prawda o tamtych wydarzeniach. Chciałbym aby Ci co mają coś do opowiedzenia, posiadają fotografie lub inne dokumenty związane z powstaniem Solidarności na terenie Małopolski a szczególnie Wieliczki i Krakowa skontaktowali się ze mną.
Niektóre instytucje i organizacje mające obowiązek zająć się tym tematem nie zrobiły nic albo niewiele. Szczególne zaniedbanie jest w dziedzinie zbierania relacji od świadków tamtych wydarzeń.
Delikatnie mówiąc jest moda na Grupę „bohaterów” . Dlatego szukam tych bezimiennych.
Piotr Marzec
Ps.
Powinienem w tym miejscu przedstawić się Tym wszystkim którzy mnie nie znają.
W 1980 roku byłem pracownikiem Kopalni Soli w Wieliczce.
W sierpniu 80r.byłem współtwórcą postulatów, a następnie wiceprzewodniczącym Komitetu Strajkowego oraz założycielem Wolnych Związków Zawodowych.
We wrześniu 1980 wszedłem w skład MKZ Kraków później MKZ Małopolska NSZZ „Solidarność”
W styczniu 1981 Roku zostałem wybrany na przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Kopalni Soli w Wieliczce.
W stanie wojennym internowany w więzieniu w Załężu.