30 rocznica Solidarności

Dzień 12 września miał być świętem z okazji 30 rocznicy strajku i powstania NSZZ Solidarność w Kopalni Soli w Wieliczce. Był pomnik wielu, wielu znakomitych gości tylko jakby Nas tam nie było. Na moje pytanie dlaczego nie zaproszono moich współpracowników z 1980/81r. Dowiedziałem się że nie mieli do nich adresów.(Wszystkie dane osobowe są w dziale kadr)
Poprosiłem więc Adama Gawlika o możliwość wspomnienia osób którym należy się szacunek ze względu na wkład jaki wnieśli w dzieło odnowy kraju. Zadeklarował że dostanę parę minut po zjeździe do kopalni. Oczywiście zapomniano o mnie i o moim wystąpieniu. Poniżej publikuję tekst którego nie pozwolono mi wygłosić.

30 lecie powstania Solidarności

Wolność i niepodległość nie jest dobrem stałym. Jest to niekończąca się walka. Strajki i protesty 1980r. prowadzące do powstania Solidarności, nie zaistniały w pustce. Działacze Solidarności byli mocno osadzeni w historii. Polski głęboki patriotyzm i wiedza przekazywana poza oficjalnymi źródłami PRL wpłynęła na rzeczywistość tamtych dni.

Informacje pochodziły od żywych ludzi, którzy brali udział w walce o niepodległość. Byli to ludzie z legionów Piłsudskiego, żołnierze września ’39, żołnierze AK, powstańcy z Warszawy, rodziny które upominały się o pamięć i prawdę o patriotach pomordowanych w niemieckich więzieniach i obozach, rosyjskich łagrach czy wielu innych miejscach kaźni których symbolem jest Katyń. Powstanie solidarności było jednym z elementów walki o wolną i niepodległą ojczyznę. 30 lat temu spotkałem wielu wspaniałych patriotów. Mogę wspomnieć tutaj kilku z nich:

Tadeusz Piekarz, Józef Lasota, Andrzej Cyran, Boguś Sonik, Anna Szwed,

Andrzej Borzęcki, Mieczysław i Ryszard Majdzikowie.

W Kopalni Soli w Wieliczce pracowałem z wieloma wspaniałymi ludźmi.

Niektórzy brali udział przez parę godzin lub parę dni z innymi pracowałem do stanu wojennego i później. Bez względu na to jak duży był wkład poszczególnych osób to wspólnie udało nam się stworzyć mocne podstawy pod wolną Polskę. Tu należy wymienić tych którzy brali czynny udział a nie ma ich dzisiaj z nami:

Stanisław Sitko, Michał Bylica, Stanisław Fiołek, Adam Batko, Stanisław Kucharczyk, Bronisław Pasek, Irena Szewczyk, Antoni Chachlica, Danuta Liszkiewicz, Stanislaw Lichoń, Tadeusz Kasina, ks. prałata Tadeusza Juhasa, proboszcza parafii sw Klemensa Józefa Gałońskiego, Tadeusza Janisza, Elżbietę Kmiecik, Marzena Chrzanowska, Klara Szulc, Jan Kaszowski z OBR, Stanisław Kubowicz i Stanisław Łapuszek z Hydrokopu.

Na tej sali jest z nami jeden z założycieli Solidarności Krakowskich Zakładów Sodowych i pierwszy przewodniczący Stanisław Dziedzic.

Dzięki Nam wszystkim którzy wtedy brali udział w przemianach możemy dzisiaj obchodzić to święto. Wiele spraw należy jeszcze wyjaśnić i opublikować. Historia ciągle jest poprawiana naginana do bieżących potrzeb politycznych, bądź wręcz zakłamywana. Niech wiersz który przeczytam będzie takim ostrzeżeniem i pobudzi do myślenia.

Zatytułowany jest „Polskie sumienia” a napisał go Kazimierz Józef Węgrzyn.

Znowu Ci będą pokazywać język
Dawni oszuści oraz tchórze
Bo kłamstwo znowu jest na górze
W czerwonym rozśpiewanym chórze
To co już dawno wyszarpali
Przykryją teraz suknią prawa
Z nędzy twojego bytowania
Będą się głośno naigrywać
Czerwone przyozdobią białym
Chodź wyszarpane z twojej krwi
Ojczyzno! Gdzie dziesięciokrotnie
Zdrajca publicznie z Ciebie drwi
I gdzie splątane grubą krechą
Polskie sumienie Ciągle chore
I gdzie konfident obraźliwie
Ciągle podpiera się honorem

Piotr Marzec
Przewodniczący Komisji Realizacji Postulatów,
Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Kopalni Soli,
Członek Zarządu MKZ Małopolska NSZZ Solidarność w 1980 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>