W obronie prawa do życia w czystym środowisku

Wieliczka 04.02.2012r

Spalarnia, utylizacja, czy…./

Kto na tym zyska?
Dzień jak co dzień, rozmowy, spotkania i telefony. Wydawałoby się nic specjalnego. Jeden z moich rozmówców we wtorek 31 stycznia wyraźnie mnie zaniepokoił. Okazuje się że dokonuje się przymiarki budowy spalarni odpadów biologicznych w okolicy Baryczy. Moje zaniepokojenie wzrosło, gdy dowiedziałem się że nikt o tym nie wie. Najpierw pomyślałem, że ktoś chce mnie wpuścić w tak zwany kanał lub jak kto woli w maliny. Obdzwoniłem znajomych, rozmawiałem z radnymi, nikt nic nie słyszał. Postanowiliśmy z radną Haliną Sinkunas że zapytamy o to osoby odpowiedzialne w Gminie za ochronę środowiska. 2 lutego wspólnie z koleżanką poszliśmy zasięgnąć informacji w tej sprawie do p. Henryka Wolaka. Podczas rozmowy poruszyliśmy dwa ważne tematy:
1. Wdrażanie nowej ustawy o gospodarce odpadami.
2. Planowana budowa spalarni odpadów biologicznych na Baryczy.
Gospodarkę odpadami zostawimy sobie do późniejszego omówienia, termin wdrożenia tej ustawy to 1 lipca 2013 roku. Temat ten, będzie omawiany wielokrotnie z powodu konieczności podjęcia kilku uchwał przez Radę Miasta. Ten akt prawny jest przedmiotem dyskusji radców prawnych. Na razie jest mnóstwo wątpliwości co do sposobu wprowadzenia ustawy w życie. Dobrze by było, by nasi posłowie przeczytali parę razy ustawę przed głosowaniem ( a może czasem przemyśleli skutki jej wprowadzenia ). Ostatnio w związku z umową ACTA , w przypływie szczerości jeden z posłów stwierdził, że nie tylko nie czytają posłowie w naszym Parlamencie, ale też zdarza się że w Europarlamencie posłowie nie wiedzą nad czym glosują. Wracając do sprawy budowy spalarni, należy przyznać że pan Henryk Wolak jako jedyna osoba wiedział, że coś się w tej sprawie dzieje. Wiadomości i tak były nie oficjalne. Władze miasta Krakowa, mają w wielkim poszanowaniu mieszkańców naszego miasta. Wykorzystując kruczki prawne umożliwiające lokalizację spalarni, nie powiadomili oficjalnie władz Wieliczki. W trakcie rozmów dowiedzieliśmy się, o powstaniu Komitetu Protestacyjnego na terenie gdzie ma powstać spopielarnia. Po konsultacjach z zarządami niektórych osiedli, doszło do spotkania zainteresowanych stron w świetlicy w Krzyszkowicach. Spotkanie odbyło się 4 lutego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele:
1. Halina Sinkunas – Radna Rady Miejskiej – Przewodnicząca Zarządu Osiedli Kościuszki, Przyszłość, Szymanowskiego.
2. Piotr Marzec – Radny Rady Miejskiej – Przewodniczący Zarządu Osiedli Sienkiewicza, Asnyka, W. Pola.
3. Damian Konieczny – Radny Rady Miejskiej – Przewodniczący Zarządu Osiedla Krzyszkowice.
4. Członkowie Rady Osiedla i Zarządu Osiedla Krzyszkowice.
5. Henryk Smagur Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Wieliczce.
6. Przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego pod przewodnictwem pana Bogomiła Bani.
Na spotkaniu po kilkugodzinnej dyskusji, podjęto decyzję o zorganizowaniu protestu przeciwko budowie spopielarni. W pierwszej fazie będzie to zbieranie podpisów przeciwko tej inwestycji. Nie wyobrażamy sobie by od strony zachodniej miasta powstała taka inwestycja. Większość wiatrów wieje od strony zachodniej. Mieszkańcy naszego miasta będą narażeni na wdychanie wyziewów ze spalarni. W tej chwili część obywateli oddycha tym co wydostaje się z wysypiska. Jeśli dojdzie spopielarnia odpadów biologicznych, to musimy liczyć się dodatkowo z jeszcze gorszymi zapachami pochodzącymi od składowanych tych materiałów. W 2011 roku temat ten był już przedstawiany w prasie krakowskiej w związku z utylizacją odpadów medycznych.
Piotr Marzec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>