Rocznica Podpisania Porozumień Gdańskich

Wieliczka 31.08.2011r

Rocznica podpisania Umów Społecznych w 1980 roku

Dzień 31 sierpnia przyjęliśmy jako przełomowy czas, w którym zaczęły się przemiany w naszym kraju. W okresie od początku lipca 1980 podpisano wiele umów z władzami PRL. Umowa Gdańska była kwintesencją wszystkich tych porozumień. Najważniejszym punktem porozumienia była możliwość powstania niezależnej struktury związkowej. Sygnatariusze ze strony rządzących nie przewidzieli tylko jednego, że cały kraj podejmie tą inicjatywę i zorganizuje się w ogólnopolską strukturę. Dla mnie Niezależny Związek Zawodowy który później przybrał nazwę „Solidarność” stał się organizacją która zmieniła losy Europy. Dla Polski oznaczało to powolne wychodzenie z mroku komunizmu, a także budowanie podstaw Wolnego Kraju. Dzisiaj, pomimo upływu 21 lat od obalenia komunizmu stoją przed nami wcale nie mniejsze wyzwania. Nauka demokracji to wielka sztuka. Zapewne potrzeba jeszcze dużo czasu by usprawnić struktury państwa. Politycy często mylą pojęcia, myślą JA państwo zamiast my państwo. Zacietrzewienie i głupota stoją na przeszkodzie porozumienia. Przykładów na co dzień jest wystarczająco dużo. Przez takie zachowania, nie można jednak twierdzić że to wszystko nie ma sensu. W rozmowach z ludźmi których spotykam, takie postawy niestety pojawiają się często. Odpowiedzialność za takie podejście społeczeństwa spoczywa również na środkach masowego przekazu. Słowo to groźna broń, wiedzieli o tym komuniści cenzurując prasę, telewizję i literaturę. Ci co tym zapominają w dzisiejszym świecie, mogą być mocno zdziwieni zjawiskami które pojawią się w niedługim czasie. Każda broń działa w dwie strony, „kto sieje wiatr ten zbiera burze”.
Te słowa piszę nie uwzględniając żadnych opcji politycznych, wszędzie są ludzie pozytywnie myślący i ci co pogubili się z różnych powodów. Właściwie miałem napisać o obchodach dzisiejszego święta w naszym mieście, ale nie mogę zatrzymać myśli które tłoczą się w głowie, w trosce o jutro naszych dzieci. Dzisiejsza uroczystość choć skromna, była wyrazem potrzeby zaakcentowania ciągłości historycznej. Pod Pomnikiem Niepodległości przy Urzędzie Miasta spotkali się obywatele którym nie jest obojętny los Ojczyzny. Udział w uroczystości wzięli udział: Stanisław Sitko – przewodniczący Komitetu Strajkowego w Kopalni Soli w Wieliczce w 1980 roku, Piotr Marzec vice przewodniczący Komitetu Strajkowego, założyciel Wolnych Związków Zawodowych, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Kopalni Soli, Stanisław Dziedzic założyciel Niezależnych Związków Zawodowych, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „ Solidarność”
KZS „Solva’y” w Krakowie w 1980 roku, dr. Piotr Kurek przewodniczący Komisji ds. młodzieży, członek Zarządu Głównego SZŻ AK bez uprawnień kombatanckich, Jadwiga Duda prezes Klubu Przyjaciół Wieliczki oraz obywatele Wieliczki.
[nggallery id=13]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>